Jdi na obsah Jdi na menu
 


návleky/punčochy

20. 2. 2008

Punčochy a mušketýři - tyhle dvě věci patří prostě k sobě. Dnes je možné vidět prohánět se různé šermíře s péry na klobouku a vzorovaných podkolenkách. Někdy to stačí, ale prohlédnete-li si odkaz obraz doby, zjistíte, že to bylo trochu jinak. Předně pučochy a nohavice měly švy vzadu (na lýtku). Také použité materiály se lišily od dnešních ponožek. Následující nákres ukazuje jak vytvořit střih na svrchní návlek, popřípadě punčochu - pokud se doplní část kolem chodidla.

Nejlepší materiál na návlek je asi režná lněná látka (př. z bytového textilu), ale může to být i jiná přírodní tkanina. Největší zradou při tvorbě střihu je pata (pokud nepoužívate nějakou pružnou tkaninu). Pokud totiž chcete aby byl výsledek co nejvíce vypasovaný na noze a pominete, že je nutné natáhnout návlek přes patu (změříte si nohu jen nad kotníkem), tak můžete výsledek zahodit - na nohu ho nedostanete.

základem pro střih bude tedy odvod nohy měřený v místě nártu a paty "A". Pak si změříte obvod nohy pod lýtkem a tak dále až pod koleno. Výsledky si vynášíte na osu na látce (papíru). Samozřejmně vždy polovic na každou stranu.

Návlek může končit pod kolenem, ale nosily se i přehrnuté, nebo vytažené nad koleno. Pokud ho nahoře opatříte tkanicí, budete mít jistotu, že nezklouzne dolů......

Pro postup šití celé punčochy použijte tento skvělý návod!

http://mortaigne.com/index.php?a=97 a http://mortaigne.com/index.php?a=98

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekVýsledený stav. Materiál režná lněná látka z bytového textilu. Je dobré opatřit horní část stuhou, řemínkem, provázkem..prostě čímkoli aby se nesesouvala (jako na foto). 

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Punčochy

(Lukáš, 9. 7. 2011 20:27)

Ahoj, zdravím. Bezvadný návod na návleky, ale jak udělat ty punčochy? Má to být více utáhnuté nebo tak nějak??

Re: Punčochy

(Lukáš, 9. 7. 2011 21:48)

V pohodě, přečetl jsem si to znova :)))

Punčochy - návod

(raia, 30. 1. 2009 14:21)

Zdravím,
jsem rád, že se někdo zabývá podobným tématem jako já.
Nedávno jsem sepsal článek o punčochách a jejich rychlém ušití. Najdete jej na Moratigne stránkách: http://mortaigne.com/index.php?a=97 a http://mortaigne.com/index.php?a=98

Tož hodně úspěchů s šitím!

navleky

(moty, 16. 9. 2008 21:53)

tak tu sa skryvaju info o navlekoch hehe ,dik.je to dobré